Güvenlik

BOSFOR, uluslararası klaslama, belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşu Türk Loydu esaslarına göre uluslararası sularda seyire uygun olarak inşa edilmiştir.  

Gemimiz tüm birimleri merkezi kontrol sistemi üzerinden yangın / gaz sensörleri ve kapalı devre kamera sistemi ile kontrol edilmekte olup, arıza durumunda hem sesli, hem görsel alarm sistemleri devreye girmektedir. Misafir salonlarımız, mutfak, makine dairesi dahil olmak üzere tüm kabinlerimizde yağmurlama sistemi (sprinkler system) bulunmaktadır. Emniyeti arttırmak için gemimiz enine su ve alev geçirmez 5 adet çelik perde ile bölünmüştür. Gemimiz içerisindeki sabit yangın söndürme tertibatı yanı sıra 17 adet taşınabilir yangın söndürme cihazı bulunmaktadır.

Gemimizde 31 adet can simidi, 632 adet yetişkin can yeleği, 32 adet çocuk can yeleği ve 65 yolcu kapasiteli 10 adet cankurtaran salı bulunmaktadır.

Gemimiz güvenli seyir için son teknolojik cihazlar ile donatılmıştır. Gemimiz köprü üstünde hem ciroskoplu, hem de manyetik pusula, biri 48 deniz mili mesafeye kadar, diğeri 72 deniz mili mesafeye kadar tarama yapabilen 2 adet radar, küresel konumlama sistemi, ultrasonik ses dalgaları yardımıyla deniz dibi derinliğini ölçen ve dikey deniz ortamındaki cisimlerin yüzeye olan mesafesini tespit eden akis sondası (echo sounder), 2 adet yüksek frekans telsizi, uydu seyir sistemi, deniz haritaları okuma sistemi bulunmaktadır.

Gemimizde eş zamanlı ve yük paylaşım prensibine uygun, kesintisiz enerji sağlayan 2 adet jeneratör ile 1 adet acil durum jeneratörü çalışmaktadır.

Gemimiz yüzer gövdesi üzerinde, sıvı girişini, merkezi kontrol sistemine hem sesli, hem de görsel olarak raporlayan otomatik sintine motor devreleri bulunmaktadır.
 
Gemimiz dümen sistemi, hem manuel, hem elektronik olarak kullanılabilmektedir. Elektronik dümen sistemimiz, enerji problemi olan acil durumlarda akü gruplarımız üzerinden çalışmaya kesintisiz olarak devam edebilmektedir. Gemimizin baş tarafında ana omurgaya dik biçimde yerleştirilen ve iskele-sancak doğrultusunda manevra kabiliyetini arttıran pervaneler (Bow Thursters) bulunmaktadır.

Gemimizdeki tüm misafirlerimiz denizyolu yolcu taşımacılığı zorunlu sorumluluk poliçesi kapsamındadır.